Törlesztési moratórium
Részletes tájékoztatás a törlesztési
moratóriumról szóló kormányrendelettel
kapcsolatban
Részletes tájékoztatás a törlesztési
moratóriumról szóló kormányrendelettel
kapcsolatban
A Magyar Lízingszövetség összefoglalója arról, hogy mit kell tudni a fizetési moratóriumról:
Tájékoztató a fizetési moratóriumról
FRISSÍTVE – 2022.08.17.
Tájékoztató az agrárvállalkozások részére biztosított fizetési moratóriumról
2022. augusztus 9-én hatályba lépett a Kormány 292/2022. (VIII. 8.) számú rendelete a hiteltörlesztési moratórium veszélyhelyzettel kapcsolatos különös szabályainak bevezetéséről, továbbá 2022. augusztus 9-én hatályba lépett az agrárminiszter 23/2022. (VIII. 8.) rendelete a hiteltörlesztési moratórium igénybevételéhez alkalmazandó kérelemről. A rendeletek módosították a hiteltörlesztési moratóriumra (fizetési moratórium2) vonatkozó szabályokat.
A jogszabályok értelmében az agrárvállalkozások részére biztosított fizetési moratórium 2022. szeptember 1-től 2023. december 31-ig tart mindazon szerződések esetén, amelyekre 2022. szeptember 15-ig a fizetési moratórium igénylését külön nyilatkozat megtételével jelzik.
A fizetési moratórium 2022. szeptember 1-től 2023. december 31-ig tartó szakaszát csak az alábbi, az agrárminiszter 23/2022. (VIII.8.) AM rendelet 1. mellékletében szereplő tájékoztatás szerinti jogosultsággal lehet igényelni:
„Tisztelt Ügyfelünk!
Tájékoztatjuk, hogy Magyarország Kormánya az agrárvállalkozások részére 2023. december 31-ig fizetési moratóriumot biztosít.
A fizetési moratórium a 2022. augusztus 31. napján fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre vonatkozik.
A fizetési moratóriumban az az adós vehet részt,
Amennyiben Ön élni kíván a fizetési moratóriummal, 2022. szeptember 15-ig erről nyilatkoznia kell. Ezt megteheti személyesen bankfiókunkban vagy online formában. A nyilatkozat megtételére rendelkezésre álló határidő elmulasztása jogvesztő.
A nyilatkozattétel feltételeiről és módjáról a honlapunkon nyújtunk részletes tájékoztatást az Ön részére.”
Amennyiben 2022. szeptember 1. után igénybe szeretné venni az agrárvállalkozások részére biztosított hiteltörlesztési moratóriumot, 2022. szeptember 15. napjáig nyilatkozatot kell tennie társaságunk felé!
Fontos:
A határidő jogvesztő, így 2022. szeptember 15. napját követően kérelem elfogadására nincs lehetőség.
Nyilatkozat benyújtásának formai követelménye
Nyilatkozni kizárólag az agrárminiszter 23/2022. (VIII. 8.) rendeletének 2. melléklet szerinti nyilatkozat nyomtatvány kitöltésével lehetséges.
Nyilatkozat nyomtatvány:
Nyilatkozat benyújtásának módja
Az agrárvállalkozások részére biztosított fizetési moratórium igénylésére vonatkozó nyilatkozat benyújtása kizárólag az alábbi módokon lehetséges:
A moratórium igénybevételére vonatkozó nyilatkozat kizárólagosan a fentiek szerinti módokon tehető meg, a jogszabályok alapján más módon tett nyilatkozatot nem áll módunkban elfogadni.
Figyelem! Amennyiben több moratórium hatálya alá vonható szerződéssel rendelkezik, a moratórium igénybevételéről szóló nyilatkozata valamennyi szerződésére vonatkozni fog. Amennyiben egyes szerződéseire nem kívánja igénybe venni a moratóriumot, kilépési szándékáról egyenként kell nyilatkoznia. Fontos tudni, hogy amennyiben a moratóriumból kilép, ugyanazzal a szerződésével többé nem veheti igénybe a moratóriumot.
FRISSÍTVE – 2022.06.30.
2022. június 17-én hatályba lépett a Kormány 216/2022. (VI. 17.) számú rendelete, valamint 2022. június 20-án hatályba lépett a miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter 8/2022. (VI. 20.) MK rendelete. A rendeletek módosították a hiteltörlesztési moratóriumra (fizetési moratórium2) vonatkozó szabályokat.
A jogszabályok értelmében a fizetési moratórium2 2022. július 31-ig meghosszabbodik mindazon szerződések esetén, amelyekre 2022. június 17-én a fizetési moratóriumot igénybe vették.
A moratórium2 2022. augusztus 1-től 2022. december 31-ig tartó szakaszát azonban csak a meghosszabbításra jogosult ügyfelek, külön nyilatkozat alapján vehetik igénybe.
Amennyiben 2022. augusztus 1. után is igénybe szeretné venni a hiteltörlesztési moratóriumot, 2022. július 31. napjáig nyilatkozatot kell tennie társaságunk felé!
Fontos:
A határidő jogvesztő, így 2022. július 31. napját követően kérelem elfogadására nincs lehetőség.
Nyilatkozat benyújtásának formai követelménye
Nyilatkozni kizárólag a miniszterelnöki kabinetirodát vezető miniszter 8/2022. (VI. 20.) MK rendeletének mellékletében található nyilatkozat nyomtatvány kitöltésével lehetséges.
Nyilatkozat nyomtatvány:
Nyilatkozat benyújtásának módja
A moratórium2 meghosszabbítására vonatkozó nyilatkozat benyújtása kizárólag az alábbi módokon lehetséges:
A moratórium2 meghosszabbításának igénybevételére vonatkozó nyilatkozat kizárólagosan a fentiek szerinti módokon tehető meg, a jogszabályok alapján más módon tett nyilatkozatot nem áll módunkban elfogadni.
Figyelem! Amennyiben több moratórium2 hatálya alatt álló szerződéssel is rendelkezik, a moratórium2 igénybevételéről szóló nyilatkozata valamennyi szerződésére vonatkozni fog. Amennyiben egyes szerződéseire nem kívánja igénybe venni a moratórium2 meghosszabbítását, kilépési szándékáról egyenként kell nyilatkoznia. Fontos tudni, hogy amennyiben a moratórium2 meghosszabbításából kilép, ugyanazzal a szerződésével többé nem veheti igénybe a moratóriumot.
Amennyiben jogosult a moratórium2 meghosszabbítására, de azt nem kívánja igénybe venni:
Úgy további teendője nincsen, a moratórium2 elszámolását követően, törlesztését a 2022. júliust követő első esedékessé váló törlesztőrészlettel megkezdheti.
FRISSÍTVE – 2021.10.01.
2021. szeptember 16-án hatályba lépett a Kormány 536/2021. (IX. 15.) számú és 537/2021. (IX. 15.) számú rendelete, valamint a miniszterelnök kabinetfőnökének 6/2021. (IX. 15.) MK rendelete. A rendeletek módosították a hiteltörlesztési moratóriumra (moratórium 2) vonatkozó szabályokat.
A jogszabályok értelmében 2021. október 31-ig minden érintett ügyfél számára meghosszabbodik a moratórium 2 első szakasza. A moratórium 2 2021. november 1-től 2022. június 30-ig tartó szakaszát azonban csak a meghosszabbításra jogosult ügyfelek vehetik igénybe.
További feltétel, hogy amennyiben 2021. november 1. után is igénybe szeretné venni a hiteltörlesztési moratóriumot, 2021. október 1. és 2021. október 31. között nyilatkozatot kell tennie társaságunk felé! A nyilatkozat benyújtása kizárólag 2021. október 1. és október 31. között lehetséges.
A határidő jogvesztő, így 2021. október 31. napját követően kérelem elfogadására nincs lehetőség.
Fontos: a 2022. június 30-ig tartó hosszabbítást csak azok a jogosultak igényelhetik, akik 2021. szeptember 30. napján igénybe vették a moratórium 2-t.
Kik jogosultak a moratórium meghosszabbítására a 2021. november 1-től kezdődő időszakra?
FOGYASZTÓKNAK (MAGÁNSZEMÉLYEKNEK) SZÓLÓ TÁJÉKOZTATÁS
Fogyasztónak minősülő ügyfelek számára a fenti kormányrendelet 1. § (1) bekezdése alapján 2021. november 1. napjától gépjárműre kötött pénzügyi lízingszerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége vonatkozásában a fizetési moratórium nem vehető igénybe.
A moratórium 2 második szakaszában azon kölcsönszerződéssel rendelkező fogyasztó (magánszemély) ügyfelek vehetnek részt, akik az alábbi kiemelt társadalmi csoportok valamelyikébe tartoznak: nyugdíjasok, gyermeket nevelők, munkanélküliek, közfoglalkoztatottak, valamint azok, akiknek a háztartásában a jövedelem tartósan csökkent. A kiemelt társadalmi csoportok részletes feltételeit a Kormány 536/2021. (IX. 15.) számú rendeletének 1. § (3) bekezdése tartalmazza.
TÁRSASÁGOK, EGYÉNI VÁLLALKOZÓK, MEZŐGAZDASÁGI ŐSTERMELŐK, CSALÁDI GAZDÁLKODÓK RÉSZÉRE SZÓLÓ TÁJÉKOZTATÁS
Vállalkozóként, vállalkozásként abban az esetben lehet jogosult a hiteltörlesztési moratóriumra, ha:
– a vállalkozás tevékenységéből származó nettó árbevétele a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25%-kal csökkent; valamint
– a vállalkozás 2020. március 18. és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötött kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést; és
– a vállalkozás 2021. szeptember 30-án igénybe veszi a hiteltörlesztési moratóriumot.
Nyilatkozat benyújtásának módja
Nyilatkozni kizárólag a miniszterelnök kabinetfőnökének 6/2021. (IX. 15.) MK rendeletének mellékletében található nyilatkozat mintákkal lehetséges.
Fogyasztók esetében:
A moratórium 2 meghosszabbításának igénybevétele kizárólag az alábbi módokon lehetséges:
A moratórium 2 meghosszabbításának igénybevételére vonatkozó nyilatkozat kizárólagosan a fentiek szerinti módokon tehető meg, a jogszabályok alapján más módon tett nyilatkozatot nem áll módunkban elfogadni.
Vállalkozások esetén:
A moratórium 2 meghosszabbításának igénybevétele kizárólag az alábbi módokon lehetséges:
A moratórium 2 meghosszabbításának igénybevételére vonatkozó nyilatkozat kizárólagosan a fentiek szerinti módokon tehető meg, a jogszabályok alapján más módon tett nyilatkozatot nem áll módunkban elfogadni.
Figyelem! Amennyiben több moratórium 2 hatálya alatt álló szerződéssel is rendelkezik, a moratórium 2 igénybevételéről szóló nyilatkozata valamennyi szerződésére vonatkozni fog. Amennyiben egyes szerződéseire nem kívánja igénybe venni a moratórium 2 meghosszabbítását, kilépési szándékáról egyenként kell nyilatkoznia. Fontos tudni, hogy amennyiben a moratórium 2 meghosszabbításából kilép, ugyanazzal a szerződésével többé nem veheti igénybe a moratóriumot.
Amennyiben nem jogosult a moratórium 2 meghosszabbítására vagy azt nem kívánja igénybe venni:
Úgy további teendője nincsen, a moratórium 2 elszámolását követően, törlesztését a 2021. októbert követő első esedékessé váltó törlesztőrészlettel megkezdheti.
Kilépés a moratórium 2-ből
Kilépési szándékáról nyilatkoznia szükséges, azonban amennyiben egy adott szerződése vonatkozásában kilép a moratóriumból, azzal a szerződésével többé már nem veheti igénybe a moratóriumot.
FRISSÍTVE – 2021.09.22.
2021. szeptember 16-án hatályba lépett a Kormány 536/2021. (IX. 15.) számú és 537/2021. (IX. 15.) számú rendelete, valamint a miniszterelnök kabinetfőnökének 6/2021. (IX. 15.) MK rendelete. A rendeletek módosították a hiteltörlesztési moratóriumra (moratórium 2) vonatkozó szabályokat.
A jogszabályok értelmében 2021. október 31-ig minden érintett ügyfél számára meghosszabbodik a moratórium 2 első szakasza. A moratórium 2 2021. november 1-től 2022. június 30-ig tartó szakaszát azonban csak a meghosszabbításra jogosult ügyfelek vehetik igénybe.
További feltétel, hogy amennyiben 2021. november 1. után is igénybe szeretné venni a hiteltörlesztési moratóriumot, 2021. október 1. és 2021. október 31. között bejelentést kell tennie társaságunk felé!
Kik jogosultak 2021. november 1-től a moratórium meghosszabbítására?
Fogyasztónak minősülő ügyfelek számára a fenti kormányrendelet 1. § (1) bekezdése alapján 2021. november 1. napjától jármű használatának céljából nyújtott pénzügyi lízingszerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége vonatkozásában a fizetési moratórium nem vehető igénybe.
Vállalkozóként, vállalkozásként abban az esetben lehet jogosult a hiteltörlesztési moratóriumra, ha:
– a vállalkozás tevékenységéből származó nettó árbevétele a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban legalább 25%-kal csökkent; valamint
– a vállalkozás 2020. március 18. és a kérelem benyújtásának napja közötti időszakban nem kötött kedvezményes gazdaságélénkítő hitel, illetve kölcsön felvételére vonatkozó új szerződést; és
– a vállalkozás 2021. szeptember 30-án igénybe veszi a hiteltörlesztési moratóriumot.
További részletes tájékoztatónkat – többek között a 2021. október 1. és 2021 október 31. között bejelentés módjáról és lehetőségeiről – hamarosan megjelentetjük.
FRISSÍTVE – 2021.07.12.
A Moratórium1 és a Moratórium2 (továbbiakban együtt: Fizetési moratórium) lejártát követően az érintett kölcsön-, illetve pénzügyi lízingszerződések a Fizetési moratóriumra vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően módosult feltételekkel kötik a feleket (a továbbiakban: Szerződésmódosulás), mely a törlesztőrészletek változatlanságára vonatkozó szabály alapján azt eredményezi, hogy a kölcsön-, illetve pénzügyi lízingszerződések futamideje – akár jelentősen – meghosszabbodik.
Tájékoztatjuk, hogy amennyiben Ön a Szerződésmódosulással érintett adós/lízingbevevő, és a Fizetési moratóriumra tekintettel megállapított, annak során felhalmozódott kamat- és díjtartozását vagy annak egy részét egyösszegben meg kívánja fizetni, Társaságunk ezen teljes vagy részleges előtörlesztésért, valamint a részleges előtörlesztés alapján szükségessé váló szerződésmódosításért díjat nem számít fel.
Tájékoztatjuk továbbá, hogy amennyiben Ön a Szerződésmódosulással érintett adós/lízingbevevő, és a meghosszabbított futamidő mérséklése érdekében a Szerződésmódosulásban meghatározott törlesztőrészlet összegénél magasabb összegű törlesztőrészlet megfizetését vállalja, Társaságunk az erre tekintettel szükségessé váló szerződésmódosításért díjat nem számít fel. Felhívjuk a fogyasztónak minősülő adósok és lízingbevevők figyelmét, hogy a törlesztőrészlet emelt összegének meghatározásakor figyelembe kell vennünk a jövedelemarányos törlesztési mutatóra (JTM) vonatkozó jogszabályban meghatározott korlátokat és előírásokat.
2021. január 1-jén hatályba lép a 2020. évi CVII. törvény (továbbiakban: moratórium 2 törvény), valamint az azt módosító 637/2020. (XII. 22.) Kormányrendelet, amelyek alapján 2021. január 1-jén a fizetési moratórium időszaka meghosszabbodik 2021. június 30. napjáig.
A moratórium 2 törvény a 2020. március 18. napján fennálló és ezen időpontig folyósított kölcsönszerződésekre, illetve pénzügyi lízingszerződésekre (továbbiakban: Szerződés) terjed ki.
Felhívjuk Ügyfeleink szíves figyelmét, hogy ha a jelenleg is érvényben lévő moratóriumi státuszát folytatni szeretné 2021. január 1-től, akkor Önnek nincs teendője!
Ugyanakkor a 637/2020. (XII. 22.) Kormányrendelet 1. § (2) bekezdése alapján, amennyiben 2020. december 31-ig nem élt a 2020. évi LVIII. törvény (moratórium 1 törvény) 9. § (1) bekezdése szerinti fizetési moratórium lehetőségével, és a 2021. január 1 – 2021. június 30. időszakban élni kíván azzal, akkor a fizetési moratórium igénybevételére vonatkozó szándékáról nyilatkoznia szükséges az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
1. Mit kell tudni a fizetési moratóriumról?
2. Mi történik a szerződésemmel? Tájékoztató a lízingszövetség ajánlásával (videó)
3. Mit kell tennem, ha nem kívánok élni a fizetési moratóriummal?
4. Mit tegyek, ha eddig csoportos beszedési megbízással fizettem?
5. Ha mégsem tudom fizetni a törlesztőrészleteket meggondolhatom magam?
6. Biztosításra is vonatkozik a moratórium?
7. KHR (központi hitelinformációs rendszer) rendszerben látható lesz, hogy ha élek a fizetési moratóriummal?
8. Adatkezelés
A törlesztőrészlet pontos összegéről az Önnek megküldött fizetési értesítőből kap megfelelő információt.
Amennyiben Ön a fizetési moratórium időszaka alatt egy adott hónapban a szerződés szerinti törlesztőrészletet átutalja vagy befizeti társaságunk részére, – ráutaló magatartással – az Ön arra vonatkozó szándékának minősül, hogy adott havi törlesztőrészlet tekintetében a fizetési moratóriumot mellőzi.
Tájékoztatjuk, hogy az átutalások, befizetések teljesítésének beszüntetése esetén, valamint csoportos beszedési megbízások esetében, amennyiben nem áll rendelkezésre a törlesztőrészlet fedezete, a késedelem jogkövetkezményei nem állnak be, hanem automatikusan a fizetési moratórium szabályai lépnek hatályba az ügylet tekintetében.
Természetes személy ügyfél esetén:
Jogi személy ügyfél esetén:
Ön a Tájékoztatást az alábbi csatornákon nyújthatja be:
Tájékoztatjuk, hogy a Tájékoztatás feldolgozását követően társaságunk visszajelzést küld Önnek az Ön által megadott e-mail címre.
A központi hitelinformációs rendszerről (a továbbiakban: KHR) szóló 2011. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: KHR tv.) rendelkezései szerint a KHR célja a hitelképesség megalapozottabb megítélése, valamint a felelős hitelezés feltételei teljesítésének és a hitelezési kockázat csökkentésének előmozdítása az adósok és a referenciaadat-szolgáltatók biztonságának érdekében. A KHR által kezelt adatokat csak a KHR tv-ben meghatározott célra lehet felhasználni.A KHR olyan zárt rendszerű adatbázis, amelyben kizárólag a KHR törvényben meghatározott referenciaadatok kezelhetők. A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a KHR-be történő adattovábbítás céljából kizárólag a referenciaadat-szolgáltató által átadott referenciaadatot veheti át, és a KHR-ből kizárólag az általa kezelt referenciaadatot adhatja át a referenciaadat-szolgáltatónak.
Adatátadás a KHR részére szerződéskötéskor
A finanszírozó a létrejött kölcsön- és pénzügyi lízingszerződés megkötését követően írásban átadja a KHR részére az Ön KHR tv. melléklet II. fejezetének 1.1 pontja és 1.2 pontjának a)–d) és k) alpontjai szerinti referenciaadatait. A Finanszírozó köteles a KHR tv-ben foglalt feltételek fennállása esetén az ügyfélvédelmi szabályok figyelembevételével az általa kezelt referenciaadatokat a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére átadni. A finanszírozó adatátadási kötelezettsége a már átadott referenciaadatok módosulása esetén is fennáll, ha azokról tudomása van.
Adatátvétel a KHR-ből szerződéskötéskor
Ön a referenciaadatok KHR-be történő átadását megelőzően vagy ezt követően is bármikor nyilatkozhat arra vonatkozóan, hogy hozzájárul-e az adatai KHR-ből történő, más referenciaadat-szolgáltató általi átvételéhez. Nem szükséges a hozzájárulás a KHR tv. 11–13/A. § alapján kezelt adatok átvételéhez.
Az adatkérési igényben megjelölt nyilvántartott személyre vonatkozó referenciaadaton kívül a KHR-ből a referenciaadat-szolgáltató részére egyéb adat nem adható át.
A Hpt. 3. § (1) bekezdés b)-c) és f–g) pontjában foglalt pénzügyi szolgáltatásra irányuló szerződés vagy befektetési hitel nyújtására, kereskedelmi kölcsönszerződés, illetőleg a Tpt.-ben meghatározott értékpapír-kölcsönzésre vonatkozó szerződés megkötését megelőzően a referenciaadat szolgáltató a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozástól a fentiek szerint átveszi a referenciaadatokat.
Ön az adatszolgáltatás tárgyát képező szerződés megkötését megelőzően tájékozódhat – a megalapozott döntés érdekében – a KHR-ből átvett adatairól és az abból a hitelképességére vonatkozóan megállapítható következtetésekről.
A szerződéses adatok törlése a KHR-ből
A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a fentiek szerint kapott adatokat a szerződéses jogviszony megszűnését követően – az alábbiakban foglalt kivétellel – egy munkanapon belül véglegesen és vissza nem állítható módon törli.
Az Ön adatait a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a kérésére a szerződéses jogviszony megszűnését követően is kezelheti. A szerződés megkötésekor vagy a szerződés fennállása során Ön – a finanszírozó útján – írásban kérheti a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozástól, hogy adatait a pénzügyi vállalkozás a szerződéses jogviszony megszűnését követő legfeljebb 5 évig kezelje. A jogviszony megszűnését követő adatkezeléshez való hozzájárulás a szerződéses jogviszony megszűnéséig a finanszírozó útján, azt követően a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozásnál közvetlenül, írásban bármikor visszavonható.
II. A késedelmes tartozás adatátadásának általánosságban vett következményei az ügyfelek vonatkozásában
Rendkívüli adatátadás a KHR részére
A finanszírozó a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére írásban átadja annak a természetes személynek a KHR tv. melléklet II. fejezetének 1.1–1.2 pontja szerinti referenciaadatait, aki a kölcsön- vagy pénzügyi lízingszerződésben vállalt fizetési kötelezettségének oly módon nem tesz eleget, hogy a lejárt és meg nem fizetett tartozásának összege meghaladja a késedelembe esés időpontjában érvényes legkisebb összegű havi minimálbért és ezen minimálbérösszeget meghaladó késedelem folyamatosan, több mint 90 napon keresztül fennállt. Ugyanazon személy fentiek szerinti szerződésszegését több jogviszony egyidejű fennállása esetén jogviszonyonként külön-külön kell figyelembe venni (KHR tv. 11. §).
A fentiek szerinti adatátadás tervezett végrehajtását 30 nappal megelőzően a finanszírozó írásban tájékoztatja a természetes személyt arról, hogy a KHR tv. melléklet II. fejezete 1.1–1.2 pontja szerinti referenciaadatai bekerülnek a KHR-be, ha nem tesz eleget a szerződésben foglalt kötelezettségének.
A finanszírozó a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére átadja annak a természetes személynek a KHR tv. melléklet II. fejezetének 1.1 és 1.3 pontja szerinti referenciaadatait, aki a kölcsön- vagy pénzügyi lízingszerződés megkötésének kezdeményezése során valótlan adatot közöl, hamis vagy hamisított okiratot használ, ha mindez okirattal bizonyítható (KHR tv. 12. §).
Az érintett referencia-adat szolgáltató a KHR tv. 13. §-ban meghatározott esetben a KHR tv. mellékletének II. fejezetében meghatározott 1.1. és 1.4. pontjában meghatározott adatait átadhatja a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére.
A Családi Csődvédelmi Szolgálat a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás részére írásban átadja azoknak a természetes személynek a melléklet II. fejezetének 1.1 és 1.6 pontja szerinti referenciaadatait, akik az adósságrendezési eljárásba adósként, adóstársként vagy egyéb kötelezettként bevonásra kerültek.
A fentiek szerinti adatátadásról a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás írásban értesítést küld azon referenciaadat-szolgáltatók részére, akik az érintett természetes személyhez tartozóan a KHR-ben az adatszolgáltatás tárgyát képező szerződések alapján fennálló követeléssel rendelkeznek.
A rendkívüli adatátadás keretében átadott adatok törlése a KHR-ből
A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás – a KHR tv. 8. § (3)–(4) bekezdésben, valamint a 9. §-ban foglalt kivétellel – a referenciaadatokat a Khr. tv. 8. § (2) bekezdésében foglalt időpontoktól számított 5 évig kezeli. Az 5 év letelte után, illetve a KHR tv. 9. § szerinti további adatkezeléshez való hozzájárulás visszavonása esetén a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a referenciaadatokat véglegesen és vissza nem állítható módon törli.
A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás az adatszolgáltatás tárgyát képező szerződésből eredő késedelmes tartozás teljesítése esetén a késedelmes tartozás teljesítésétől számított 1 év elteltével haladéktalanul és vissza nem állítható módon törli a KHR tv. 11. § (1) bekezdés szerinti referenciaadatot.
III. A fizetési moratórium kapcsán, a késedelmes tartozások kezelése és a KHR felé történő adatátadásának módosulása.
A fizetési moratórium hatálya alá tartozó szerződésekkel kapcsolatban a fizetési moratórium ideje alatt a finanszírozó nem rögzít a KHR-ben új fizetési késedelmet, függetlenül attól, hogy az adott ügyfél él-e a fizetési moratórium adta lehetőséggel vagy sem.
A fentiek irányadóak azon szerződések esetében is, ahol a késedelembe esés már a fizetési moratórium kezdő napja előtt felmerült, de 2020. március 18.-án éjfélig nem következtek be a törvényben megfogalmazott felviteli kritériumok (természetes személyek esetén a Khr tv. 11. § (1) bekezdésében foglalt feltételek, vállalkozások esetén a Khr tv. 14. §-ában foglalt feltételek). A finanszírozó a felviteli kritériumok megfigyelését a fizetési moratórium lejártát követően fogja folytatni.
Azon kölcsönszerződések esetén, amelyeknél a fizetési moratórium napján (2020. március 18.) éjfélig csak részfolyósításra került sor, fizetési késedelem esetén a különleges adatátadást a finanszírozó kizárólag a 2020. március 18-a után folyósított összeg tekintetében rögzíti.
Tisztelettel,
Toyota Pénzügyi Zrt.
Online nyilatkozattétel az eredeti szerződési feltételek szerinti teljesítésről
2020.04.29.
Tájékoztatjuk, hogy a www.toyotahitel.hu/nyilatkozattetel weboldalon létrehoztunk egy online felületet, ahol szerződésével vagy szerződéseivel kapcsolatban egyenként illettve együttesen is nyilatkozhat arról, ha nem kíván élni a fizetési moratórium lehetőségével.
A 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet 1. §-a értelmében az Önnel 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított hitel-, kölcsön-, illetve lízingszerződések esetében Ön automatikusan, a jogszabály erejénél fogva fizetési haladékot kap, amellyel, ha élni kíván, nincs további teendője.
A fizetési moratórium ellenére Önnek joga van valamennyi, vagy csak az egyes, Ön által megjelölt szerződése tekintetében az eredeti szerződéses feltételek szerint teljesíteni.
Tájékoztatjuk, hogy a törlesztőrészletek meg nem fizetése esetén, valamint csoportos beszedési megbízás esetében, ha nem áll rendelkezésre a törlesztőrészlet fedezete az Ön számláján, a késedelem jogkövetkezményei nem állnak be, hanem automatikusan a fizetési moratórium szabályai lépnek hatályba az adott szerződés tekintetében.
A törlesztőrészlet pontos összegéről megfelelő információt az Önnek megküldött fizetési értesítőből kaphat.
Amennyiben Ön a fizetési moratórium időszaka alatt egy adott hónapban a szerződés szerinti törlesztőrészletet átutalja vagy befizeti társaságunk részére, az Ön arra vonatkozó – ráutaló –magatartásának minősül, hogy az adott havi törlesztőrészlet tekintetében nem élt a fizetési moratórium lehetőségével.
Amennyiben Ön az eredeti szerződési feltételek szerint csoportos beszedési megbízás útján kívánja fizetni törlesztőrészletét, akkor Önnek erről nyilatkoznia szükséges, amely gyors és kényelmes megtételéhez társaságunk a honlapján egy erre a célra szolgáló felületet hozott létre, amelyet megtalál a www.toyotahitel.hu/nyilatkozattetel webcímen. Az Ön nyilatkozatának feldolgozását követően társaságunk visszajelzést küld Önnek az Ön által megadott email címre.
Üdvözlettel:
Toyota Pénzügyi Zrt.
Általános tájékoztató a fizetési moratóriumról
2020.04.08.
Tájékoztatjuk, hogy a 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelően az Önnel 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított hitel-, kölcsön-, illetve lízingszerződések esetében Ön automatikusan, a jogszabály erejénél fogva fizetési haladékot kap*, amellyel, ha élni kíván, nincs további teendője.
Az Ön által a moratórium lejáratát követően fizetendő törlesztőrészletek összegét – a 62/2020. (III. 18.) Korm. rendelet 2. §-ának megfelelően – társaságunk úgy állapítja meg, hogy azok ne növekedjenek a moratórium lehetőségének igénybevétele miatt. Figyelembe véve, hogy a moratórium időszakára a szerződésben meghatározott kamat kerül felszámításra, mindez a szerződés futamidejének a moratórium időtartamánál hosszabb időre szóló meghosszabbításával kerül biztosításra.
A fizetési moratórium ellenére Önnek joga van valamennyi, vagy csak az egyes, Ön által választott szerződése tekintetében az eredeti szerződéses feltételek szerint teljesíteni. Ennek keretében tájékoztatjuk, hogy:
Amennyiben Ön az eredeti szerződéses feltételek szerint kíván teljesíteni, viszont a moratórium időtartama alatt mégis élni kíván a fizetési moratórium lehetőségével, úgy ahhoz a fizetési moratórium időtartama alatt bármikor joga van, e joga pedig nem kötött semmilyen további cselekményhez (pl. nyilatkozat megtételéhez), illetve e jogának gyakorlásával a fizetési késedelem következményei sem kerülhetnek alkalmazásra.
Tájékoztatjuk, hogy az átutalások, befizetések teljesítésének beszüntetése esetén, valamint csoportos beszedési megbízások esetében, amennyiben nem áll rendelkezésre a törlesztőrészlet fedezete, vagy a csoportos beszedési megbízás limitje nem teszi lehetővé a megbízás teljesítését, a késedelem jogkövetkezményei nem állnak be, hanem automatikusan a fizetési moratórium szabályai lépnek hatályba az ügylet tekintetében.
A törlesztőrészlet pontos összegéről az Önnek megküldött fizetési értesítőből kap megfelelő információt.
Amennyiben Ön a fizetési moratórium időszaka alatt egy adott hónapban a szerződés szerinti törlesztőrészletet átutalja vagy befizeti társaságunk részére, az – ráutaló magatartással – az Ön arra vonatkozó szándékának minősül, hogy az adott havi törlesztőrészlet tekintetében a fizetési moratóriumot mellőzi.
Tájékoztatjuk, hogy amennyiben Ön – a törlesztőrészletekkel együtt fizetendő – integrált biztosítással is rendelkezik, akkor annak havi díja a törlesztési moratóriumtól függetlenül, a moratórium időszaka alatt is az eredeti ütemezés szerint válik esedékessé.
Amennyiben Ön a törlesztőrészletét csoportos beszedési megbízás útján kívánja fizetni, abban az esetben Önnek tájékoztatnia kell társaságunkat, mely Tájékoztatás gyors és kényelmes megtételéhez hamarosan email útján megkeressük ügyfeleinket a személyre szabott lehetőségekkel, továbbá közzéteszünk honlapunkon egy erre a célra szolgáló felületet.
*8. § E rendelet alkalmazásában nem minősülnek adósnak az állam, az önkormányzat, a Magyar Nemzeti Bankról szóló évi CXXXIX. törvény 39. §-ában meghatározott jogszabályok hatálya alá tartozó vállalkozások.
Üdvözlettel:
Toyota Pénzügyi Zrt.
Tájékoztatás a moratóriumhoz kapcsolódó ügymenetről
2020.03.26.
Tájékoztatjuk, hogy a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló a 47/2020. (III. 18.) kormányrendeletben meghatározott fizetési moratórium hatálya valamennyi, a kormányrendeletben meghatározott feltételeknek megfelelő lízing- és kölcsönszerződésre kiterjed, ugyanakkor ügyfeleinknek a fizetési moratórium hatálya alatt is joga van a szerződésükben foglaltak szerint fizetni törlesztőrészletüket, amennyiben úgy kívánják.
Mivel jelenleg nem rendelkezhetünk teljeskörű információval a tekintetben, hogy mely ügyfeleink kívánják a törlesztőrészleteiket szerződés szerint tovább fizetni, ügyfeleink részére a közöttünk létrejött szerződésnek megfelelően a soron következő fizetési értesítőt, illetve nyíltvégű lízingszerződés esetén számlát továbbra is megküldjük.
Javasoljuk, hogy amennyiben – a körülmények megfontolt számbavétele alapján – módja van rá, úgy szerződését az eredeti szerződésben rögzített ütemezés szerint törlessze, elkerülve ezzel többlet kamatterhek kialakulását és a szerződéses futamidő jelentős kitolódását..
Amennyiben Ön él a moratórium lehetőségével, a moratórium időszaka alatt a fennálló teljes tőketartozásra ügyleti kamat kerül felszámolásra, melynek összegét a moratórium lejárta után a törlesztőrészletekben kell megfizetni. Mivel a jogszabály értelmében a törlesztőrészletek nem emelkedhetnek a szerződésben foglaltakhoz képest, ezért a szerződés lejárata nem pusztán a moratórium időszakával tolódik ki, hanem a moratórium alatt felhalmozódott ügyleti kamat és esetleges díjak kifizetésére fordított hónapokkal is.
Amennyiben Ön élni kíván a hivatkozott jogszabály alapján a fizetési moratórium lehetőségével, nincs további teendője, kérjük, hogy a megküldött fizetési értesítőt/számlát szíveskedjen figyelmen kívül hagyni. A moratórium hatálya alatt a fizetési értesítő/számla meg nem fizetése nem jelent késedelmet, azaz nem jár késedelmi kamattal, illetve hátrányos jogkövetkezménnyel (pl. a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nem kerül feltüntetésre késedelemként).
Fontos információk CSOPORTOS BESZEDÉS igénybevételével teljesítő ügyfeleink részére:
Tekintettel arra, hogy jelenleg nem áll rendelkezésünkre teljeskörű információ arról, hogy mely ügyfeleink kívánnak élni a 47/2020. (III. 18.) kormányrendeletben meghatározott fizetési moratóriummal, és melyek nem, a csoportos beszedés teljesítési módot szüneteltetjük, elkerülendő, hogy azon ügyfelek számláját is beterheljük, akik a moratórium alapján nem kívánnak teljesíteni, és a csoportos beszedési megbízás visszavonását nem tették meg, vagy az a körülmények miatt nem állt módjukban. Ennek megfelelően kérjük, hogy amennyiben a szerződésével kapcsolatos fizetési kötelezettségének korábban csoportos beszedés útján tett eleget, és nem kíván élni a moratórium lehetőségével, úgy a további befizetéseit banki átutalással szíveskedjen teljesíteni! A fizetési mód váltás nem jár ügyviteli díj felszámításával! A csoportos beszedés fizetési móddal kapcsolatos későbbi lehetőségeinkről és döntéseinkről a továbbiakban is tájékoztatjuk ügyfeleinket.
Tájékoztatás INTEGRÁLT BIZTOSÍTÁSSAL rendelkező ügyfeleink számára:
A 47/2020. (III. 18.) kormányrendeletben meghatározott fizetési moratórium a biztosítási díjakra nem vonatkozik. Amennyiben Ön él a lízing- és kölcsönszerződésre vonatkozó fizetési moratóriummal, abban az esetben a biztosítási díjat Önnek a törlesztőrészlettől függetlenül szükséges Társaságunk felé megfizetni, melynek módjáról rövidesen tájékoztatni fogjuk.
Társaságunk a jelen tájékoztatóját a rendelet alkalmazásának részletszabályai ismeretében folyamatosan frissíti!
Üdvözlettel:
Toyota Pénzügyi Zrt.
Moratórium hatálya
2020.03.23.
Tájékoztatjuk tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Magyarország Kormánya által 2020. március 18-án kihirdetett 47/2020. (III. 18.) kormányrendelettel kapcsolatosan megkezdtük az egyeztetéseket és a szükséges intézkedések kidolgozását.
Társaságunk mindent elkövet annak érdekében, hogy a kormány szándékaival összhangban segítsük ügyfeleinket. Továbbá kérjük, hogy előzetes kérdéseikkel a veszélyhelyzetre tekintettel ne terheljék ügyfélszolgálatunkat különösen személyesen ne keressék fel Társaságunkat! Kérjük Ügyfeleink szíves türelmét, az intézkedések eredményéről honlapunkon nyújtunk folyamatosan tájékoztatást.
Általános ügymenettel kapcsolatos kérdéseik esetén, kérjük, használják alternatív kapcsolatfelvételi módjaink egyikét!
Megértésüket köszönjük!
Üdvözlettel:
Toyota Pénzügyi Zrt.